Triger Kayışı Kaç Binde Değişir?

Triger Kayışı Kaç Binde Değişir?

Triger kayışının kullanımına bağlı olarak yırtılma, çizilme, yıpranma, çizilme, deformasyon ve fiziki değişimlerine bağlı olarak düzenli olarak değiştirme işleminin yapılması gerekir. Kayışın değişim süresi ile ilgili her marka kendine göre bir süre belirlemiş olup belirlenen süre içinde kayışın değiştirilmesi gerekir. Ortalama bir kayışın değişim süresi, çok sayıda markaya göre 60.000 km olup 4 yılda bir değişmesi önerilir. Aracınızda bulunan triger kayışı 4 yıllık süreyi doldurduysa belirlenen km'ye gelinmemiş olsa bile değiştirilmesi gerekir. Malzemenin yapısına bağlı olarak 4 yıllık sürede çeşitli hava koşullarından etkilenen kayışlar, çeşitli fiziki deformasyona uğrayabilir.

Triger Kayışı Kaç Binde Değişir?

Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı Nedir?

 Motorlu araçlar için bazı parçalar araç ve motor için oldukça önemlidir. Triger kayışı da bu parçalardan bir tanesidir. Sanayide zamanlama kayışı ismi ile de bilenen triger kayışı, motordaki hareketin kendi içine aktarılmasını sağlar. Bu parça, motorun ilk hareketi ile birlikte çalışmaya başlayarak motor stop ettiği zaman kesintisiz çalışır. Motor parçaları içinde belirli km'de değiştirilmesi gereken parçalar arasında yer alır.

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

 Triger Kayışı, motorun içinde dönen en büyük parça olarak da bilinen krenk, milinden aldığı hareketi eksantirik kam miline iletir. Eksantirik kam mili, aldığı hareketle birlikte supapların açılıp kapanmasını sağlar. Aynı zamanda motordaki sıkıştırma, emme, ateşlemesi egzoz zamanlarının oluşmasını sağlar. Motor içinde elde edilen egzoz zamanlarının kullanılması ile birlikte motorda güç elde edilmiş olur.

Triger Seti Değişimi

 Triger setinin değişimi için triger kayışının kullanıldığı yıl ve aracın kullanım şekli çok önemlidir. Marka ve modele göre triger kayışının değişim ve kullanım süresi değişiklik gösterse de triger kayışının ortalama kullanım süresi 4 yıldır. Bu süre zarfında herhangi bir sorun görülmüyor olsa da kayışın değiştirilmesi gerekir. Bazı modellere göre 90 bin ile 100 bin km arasında triger kayışının değiştirilmesi gerektiği söylense de bazı markalar 60 bin km'de bir kayışın değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu belirlenen süreler dolmasa dahi 4 yılın sonunda triger kayışı yenilenmelidir. Her aracın üreticisi farklı bir değer belirtiyor. 

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

Triger Kayışının Değişim Süresini Etkileyen Faktörler

Triger Kayışının Değişim Süresini Etkileyen Faktörler

 Triger kayışının yıpranma süresi, aracın şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı daha çok kullanıldığı, aracın genel bakım durumu, şöförün deneyimi gibi nedenlerle değişiklik gösterir. Triger kayışı eninde sonunda yıpranır ve kopar. Bu durumda da aracınız durur ve çekilmesi gerekir. kayış onarılana ve motor yeniden zamanlanana kadar aracınız çalışmaz. Triger kayışının süresi dolduğu zaman yetkili bir servis tarafından bu parçanın değiştirilmesi gerekir. Değişim gereken zamanda ve düzgün bir şekilde yapılmazsa araçta değiştirilen malzeme kaliteli kullanılsa dahi aracınız zarar görebilir. Bu nedenle parçayı alıp kendiniz değiştirmeye çalışmak yerini işinde profosyonel yetkili servisler tarafından parça değişiminin yapılmasını sağlamanız gerekir.

Triger Kayışının Değişim Süresini Etkileyen Faktörler

Triger Kayışının Ömrü

Triger Kayışının Ömrü

 Triger kayışı, bazı araçlarda 150 bin km'lik yol gidilmesine rağmen hala sorunsuz çalışıyor olabilir. Bu sadece aracın çok temiz ve düzgün bir şekilde kullanılması ile mğmkün olur. Aslında bu gibi durumlarda daha dikkatli davranarak triger kayışının ömrünün aslında bitmek üzere olduğu anlaşılmalı ve değişiminin bir an önce yapılması gerekir. Çünkü triger kayışının kopmasının size vereceği zarar triger kayışını yaptırmak için vereceğiniz işçilik ve çekici ücreti ile kıyaslanamayacak kadar yüksektir. Bu nedenle 4 yılda bir düzenli olarak triger kayışını değiştirmeye özen göstermeniz gerekir. Bu sayede aracınız daha güçlü çalışarak performansı artmış olur. Aracın düzgün kullanımı ve çok fazla durup kalkılmaması triger kayışının ömrünü uzatır.

Triger Kayışının Ömrü