Sürüş Güvenliği Sistemleri Ve Bakım Onarım

Sürüş Güvenliği Sistemleri Ve Bakım Onarım

Araçlardaki güvenlik sistemleri hakkında sürücüler yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Araçlarda kazaları önlemeye yönelik güvenlik sistemleri ve kaza anında sürücünün yaşamını korumaya yönelik güvenlik sistemleri kullanılır. Aracın güvenliğini sağlayan pek çok güvenlik sistemi vardır. Bu güvenlik sistemlerinin her birinin ise farklı özelliği vardır. Araçların güvenlik sistemlerinin düzenli olarak bakım ve onarımının yaptırılması hayati önem taşır. Aksi takdirde olası bir kaza anında daha büyük can ve mal kayıpları yaşanabilir.

ABS Fren Sistemi

 ABS fren sistemi, tekerleklerin kilitlenmesini önleyen bir sistemdir. ABS, tehlikeli anlarda aniden frene basıldığı zaman arabanın savrulma tehlikesini önler. İnsanların hayatının tehlikeye atılmasını önlemek için tasarlanan bu güvenlik sistemleri çok önemlidir.

Sürüş Güvenliği Sistemleri Ve Bakım Onarım

ASR Fren Sistem

ASR Fren Sistem

 Ani bir refleks olarak frene basıldığı durumlarda arabanın tekerlekleri çok hızlı dönerek arabanın patinaj yapmasına neden olur. ASR sistemi, tekerleklerin hızını kontrol altına alarak kaza riskini en aza indirmeyi amaçlar.

ASR Fren Sistem

ASC Fren Sistemi

ASC Fren Sistemi

 ASC fren sistemi, yağışlı havalarda kaygan zeminde aracın kaymasını önleyen bir özelliğe sahip fren kurulumudur. Ani duruşlarda ve kalkışlarda aracın savrulmasını önler. Yağışlı havalarda aracın yere daha sağlam yapışmasını ve araç hakimiyetinin kaybedilmemesini sağlayan bu fren sistemi, güvenli bir sürüş için gereklidir.

ESP Fren Sistemi

 ESP, aynı zamanda akıllı türde bir frenleme sistemi olarak da bilinir. Viraja girerken sürücülerin aracı yavaşlatması gerekir. Bu da her sürücünün bilmesi gereken temel kurallardan birisidir. ESP sistemi, sürücünün acemi bir şekilde davranarak viraja yavaşlamadan keskin bir şekilde girmesi durumunda aracın otomatik olarak yavaşlatılmasını ve olası bir kazanın önlenmesini sağlar. Bu frenleme sistemi sayesinde özellikle de şehirler arası yolculuklarda çok büyük kazalar önlenebiliyor.

ASC Fren Sistemi

EBD Fren Sistemi

EBD Fren Sistemi

 EBD sistemi, elektronik bir fren sistemidir. Sürücü tarafından frene basıldığı zaman tekerleklere uygulanacak basıncı yöneten ve işlevi yerine getiren bir fren sistemidir. Aracın savrulması ve öne kalkması gibi durumların önlenmesini sağlar.

EBD Fren Sistemi

DSC Fren Sistemi

DSC Fren Sistemi

 DSC fren sistemi, araçlarda denge üzerine kurulmuş, aracın savrulmasını önleyici bir etkiye sahip bulunuyor. Aracın motor aksamına uygulanan güvenlik sistemlerinin yanı sıra aracın sürüş bölgesinde yer alan sürücünün yaşamını korumaya yönelik tasarlanmış olan güvenlik uygulamaları da bulunuyor. Bu güvenlim önlemleri, olası bir kaza anında sürücünün en az hasar ile olayı atlatmasını amaçlıyor. Sürücünün güvenliği düşünülerek tasarlanmış olan bu donanımlar, sürücünün tarafında yer alıyor. Hava yastıkları, emniyet kemerleri, sürücünün başında zedelenme oluşmasını önleyen güvenlik donanımlarıdır. 

Zamanında Bakım Hayat Kurtarır!

 Sürücünün aracının bakımlarını zamanında yaptırması, hayati önem taşır. Aracın iç aksamlarında sağlıklı ve güvenli bir sürüşü engelleyecek herhangi bir hasar ya da durumun olup olmaması ancak yapılan bakım ve kontroller ile anlaşılır. Bu sayede de olası bir kaza riski önemli ölçüde önlenmiş olur. Amortisörü patlayan bir aracın fren mesafesi uzayacağı, lastiklerin çabuk yıpranmasına neden olacağı ve araç kontrolünün sağlanmasının önemli ölçüde zorlanacağı sürücüler tarafından bilinmeli ve en yakın araç servisine gösterilmesi gerekir. Aracınızın iç akşamlarının kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması da bir güvenlik kontrolüdür. Sürücüler, aracını tanımalı ve tepkilerini doğru anlamlandırmalıdır. Akıllı fonksiyonlar ise, sürücülerin ön göremediği durumlarda sürücülerin hatalarından kaynaklanacak kazaların önlenmesini sağlar. Örneğin; şeritten çıkan aracın Şerife tekrar sokulması için sürücüyü ses ve titreşim ile uyaran ve beyaz çizgileri algılayan güvenlik fonksiyonu günümüzde pek çok araçta kullanılıyor. Tüm bu güvenlik için geliştirilen fren sistemlerinin belirli zaman aralıklarında bakım ve onarımının yetkili servis tarafından yapılması gerekir.

DSC Fren Sistemi