Oto Lastik ve Rot Balans
Diğer Hizmetler

Oto Lastik ve Rot Balans

Lastik balans; balans ayarı, lastiklerin dengede durmasını sağlayarak sürüş konforu ve sürüş güvenliği sağlamaktadır. Balans ayarı sırasında; lastiğin her iki yanında bulunan ağırlık eşitlenir ve lastikler sürüş esnasında dengede kalır.

Balans değişim; balans ayarı yapılmadığı zaman lastik ve janttaki birkaç gramlık ağrılık dengesizliğinden ötürü 90/100 km/h veya daha yüksek hızlarda balans ayarı bozuk olduğu için lastikte titreşimler oluşmaktadır. Bu durum direksiyonda ve araç kabininde titreşime sebep olmakta ve sürüş güvenliğini düşürmektedir.

Lastik Balans Ayarı Neden Bozulur?

Lastiklerin denge ayarının bozulması; sürüşe göre değişse de, şehir içinde aktif olarak kullanılan bir araç için yılda bir kez veya 15.000 kilometre de bir lastiklerin balans ayarının uzman bir servise yaptırılması gerekir.

  • Lastiklerin işlevini yitirmesi aracın sürüş hâkimiyetini bozarak araç sahibinin can güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Bu anlamda araç sahipleri, düzenli aralıklarla lastik balans ayarı bakımı yaptırmalıdır.

Lastik Balans Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Lastikler, aracın yol ile temas eden tek noktasıdır. Sürüş güvenliği açısından lastik ayarlarının düzenli olarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Balans ayarı yapılmadığı takdirde;

  • Tekerleklerin yüksek hızda ağırlık merkezinden doğan titreşimleri artırması
  • Lastikler düzensiz bir şekilde aşınır.
  • Direksiyon aksamları, süspansiyon ve araç rulmanları hızlı bir şekilde aşınır.
Düzenli olarak yapılan lastik balans kontrolü yukarıdaki durumların yaşanmasını geciktirmekte ve sürüş güvenliğini artırmaktadır. Autorite Bosch Car Service olarak Maslak Oto Lastik, Rot Balans, Maslak Lastik Değişimi servisi olarak araçlarınızın lastik işlemlerinizi hızla ve sorunsuz uygulamaktayız.
 

Lastik Değişimi

Aracın kullanım sıklığı ve ne tür bir yolda araç kullanıldığı göz önünde bulundurulursa lastik değişimi, her araç için farklı sürelerde gerçekleşmektedir. Engebeli ve bozuk yollarda araç kullanmak, lastiklerin hızlı bir şekilde aşınmasına sebep olmakta ve değişim gerektirmektedir.

Lastik değişimi, yapılmadığı takdirde araçta titreme ve denge sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar aracın yol tutuş kabiliyetinin düşmesine sebep olmaktadır. Düzenli olarak yapılan lastik kontrolünde, lastiklerin balans ayarından kaynaklı mı yoksa aşınmadan kaynaklımı sorun çıkardığı servis tarafından öğrenilmektedir. Bu anlamda araç sahipleri, yılda en az bir kere de olsa lastiklerin genel bakımını, bir yetkili servis üzerinden alması gerekir.
 

İlgili Konular

Araçların Akü Bakımı Nasıl Yapılır

Araçların Akü Bakımı Nasıl Yapılır

Akülerin uzun ömürlü olması ve uzun bir süre işlevini yerine getirebilmesi için periyodik olarak bakımının yapılması gerekir. Akü bakımını yaptırmadığınız zaman aracınızın performansını düşürebileceği gibi yolda kalmanıza da sebebiyet verebilir. Dilerseniz serviste akü bakımını yaptırabileceğiniz gibi bazı küçük adımları takip ederek akü bakımınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Akünün zayıfladığını anlamak için periyodik olarak bakımını yaptırmanız gerekir. Yeni nesil bir otomobile sahipseniz akünün üzerinde bir gösterge göreceksiniz. Göstergenin yeşil renk olması aracınızda ...

Rehbere git

Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi

Araç kliması, piyasada bulunan yeni araçlar ve eski araçların büyük çoğunluğunda bulunan bir özelliktir. Ancak, çoğu zaman araç bakımları yapılsa da, klimalar bu bakımda çoğu zaman bu bilinmezlikten kaynaklı geri planda kalırlar. Ne kadar önemli olduğu ve bakımının düzenli yapılması gerektiği çok bilinmeyen bir gerçektir. Hatta çoğu araç kullanıcısı klimanın nasıl çalıştığı konusunda dahi bir fikir sahibi değildir.

Rehbere git
Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi
Genel Muayene ve Egzoz Emisyon Testi Ne Zaman Yapılır

Genel Muayene ve Egzoz Emisyon Testi Ne Zaman Yapılır

Ulaşımın hızlı ve güvenli olması motorlu araçların kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Araçların en iyi performans ile çalışması hem zaman tasarrufu hem de konforlu bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Araçların düzenli bakımlarının yapılması ile olası güvenlik ve mekanik sorunlarının önlenmesi mümkün olmaktadır. Hem yüksek performans ile çalışan hem de güvenli ve konforlu kullanım sunan araçlara sahip olabilmek için araç bakımı son derece önemlidir. Can güvenliği için önemli olan zorunlu bakımlar ise yasa ve yönetmelikler ile belirlenmiş durumdadır.

Rehbere git

Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir

Autarite Bosch Car Servis firması yetkili olarak mekanik bakım ve onarım, hasar onarımı, oto ekspertiz, tamir, bakım, parça değişimi ve dezenfektasyon gibi bir araç servisinde bulunan bütün Hizmetleri vermektedir. Ayrıca kurumsal olarak anlaşmalı olduğu filo ve sigorta şirketleri bulunmaktadır.

Rehbere git
Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir