Oto Aydınlatma Sistemleri

Oto Aydınlatma Sistemleri

Araç sayısının artması ile birlikte trafikte görmek kadar görünmekte önem kazandı. Aydınlatma sistemleri, aracın güvenliğini sağlayan en önemli güvenlik etkenlerindendir. Aydınlatma sisteminin düzgün bir şekilde sağlanması için aracın ampullerinin değişimi sırasında teknik dokümanlarının da kontrol edilmesi gerekir.

Araçlarda bulunan her ampul bir kod ile tanımlanmıştır. Bu kodlar, sadece aynı kodu Taşıyan başka bir ampul ile değiştirilmektedir. Bunun yanında sürücü, bulunduğu ülkenin kararnameleri ile oluşturulmuş bilgileri düzenli olarak kontrol etmek durumundadır. Örneğin kısa farların gün boyu yakılması bazı ülkelerde zorunludur.

Araçtaki lambaların geneli basit devre üzerine monte edilmiştir. Bu devre elemanları;
 • Akü
 • Sigorta
 • Anahtar
 • Röle
 • Ampul

Ön Aydınlatma Sistemi

Ön aydınlatma sistemi; yolu aydınlatmak ve sürücünün yol üzerindeki engelleri fark ederek sürüşe konsantre olabilmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ön aydınlatma sistemi içerisinde yer alan elemanlar;

 • Park lambaları
 • Kısa farlar
 • Uzun farlar
 • Sinyal lambaları
 • Sis lambaları

Arka Aydınlatma Sistemi

Ön aydınlatma sistemi yolun iyi görünmesini sağlar. Arka aydınlatma sistemi ise, aracın trafikte varlığını gösterme ve diğer sürücülere bunu bildirme olanağı sağlar. Arka aydınlatma sistemi içerisinde yer alan elemanlar;

 • Arka park lambaları
 • Stop lambaları
 • Sis lambaları
 • Sinyal lambaları
 • Geri vites lambaları

İç Aydınlatma Sistemi

Aracın içinde yer alan aydınlatmalar, sürücünün güvenliğini ve konforunu sağlamak adına kullanılan sistemlerdir. Aracın içerisinde yer alan aydınlatmaların bu anlamda düzgün bir şekilde çalışması gerekir. Araç içerisinde bulunan aydınlatma sistemleri;

 1. Tavan lambaları
 2. Okuma lambaları
 3. Zemin ve kapı aydınlatmaları
 4. Bagaj lambaları
 5. Torpido gözü aydınlatmaları
 6. Makyaj lambaları
 7. Gösterge lambaları

Aydınlatma Sistemi Kontrolleri

Aydınlatma sistemi içerisinde yer alan herhangi bir bölümde meydana gelen hasarların yetkili bir servise onarımı yaptırılmalıdır. Periyodik bakım veya benzeri rutin bakımlarda aydınlatma sistemlerine ayrıntılı olarak bakılarak gerekli onarımlar sağlanmaktadır. Araç sahipleri, iç veya dış aydınlatmalarda meydana gelen sorunları, ertelemeden onarmalı ve gerekli değişimleri yaptırmalıdır. Autorite Bosch Car Service olarak Oto Aydınlatma Sistemleri, Maslak Araç İç, Dış Aydınlatma için araçlarınızda far ve diğer aydınlatma sistemlerini uygulamaktayız.

İlgili Konular

Araçların Kış Bakımı Nasıl Yapılır

Araçların Kış Bakımı Nasıl Yapılır

Çok sevdiğiniz arabanızı kışın zorlu şartlarına karşı korumak ve güvenli sürül keyfi yaşamak için aracınızın kış bakımını yaptırmanız gerekir. Peki araç kışa nasıl hazırlanır?, Kış bakımı nasıl yapılır? sizler için derledik. Kış için arabada yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır. Bosh Car Service, yetkili servisi profesyonel bir şekilde, araç bakım, onarım, mekanik bakım, hasar onarım, oto ekspertiz, parça değişimi, tamir ve dezenfektasyon işlemlerini yapar. Aynı zamanda bu yetkili sevisin anlaşmalı olarak hizmet sunduğu anlaşmalı filo ve sigorta şirketleri de bulunuyor...

Rehbere git

Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi

Araç kliması, piyasada bulunan yeni araçlar ve eski araçların büyük çoğunluğunda bulunan bir özelliktir. Ancak, çoğu zaman araç bakımları yapılsa da, klimalar bu bakımda çoğu zaman bu bilinmezlikten kaynaklı geri planda kalırlar. Ne kadar önemli olduğu ve bakımının düzenli yapılması gerektiği çok bilinmeyen bir gerçektir. Hatta çoğu araç kullanıcısı klimanın nasıl çalıştığı konusunda dahi bir fikir sahibi değildir.

Rehbere git
Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi
Sürüş Güvenliği Sistemleri ve Bakım Onarım

Sürüş Güvenliği Sistemleri ve Bakım Onarım

Araçlardaki güvenlik sistemleri hakkında sürücüler yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Araçlarda kazaları önlemeye yönelik güvenlik sistemleri ve kaza anında sürücünün yaşamını korumaya yönelik güvenlik sistemleri kullanılır. Aracın güvenliğini sağlayan pek çok güvenlik sistemi vardır. Bu güvenlik sistemlerinin her birinin ise farklı özelliği vardır. Araçların güvenlik sistemlerinin düzenli olarak bakım ve onarımının yaptırılması hayati önem taşır. Aksi takdirde olası bir kaza anında daha büyük can ve mal kayıpları yaşanabilir.

Rehbere git

Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları

Araç filtrelerinin yılda bir ya da 15.000 km´de bir değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde araç motoru ciddi zarar görebilir. Araç içinde temiz hava almak ve sağlıklı bir yolculuk gerçekleştirebilmek için hava filtrelerinin Bosch Car Servise kabin filtreleri ile değiştirilmesi öneriliyor.

Rehbere git
Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları