Klima Gazı Kontrolü Ve Değişimi

Klima Gazı Kontrolü Ve Değişimi

Araç kliması, piyasada bulunan yeni araçlar ve eski araçların büyük çoğunluğunda bulunan bir özelliktir. Ancak, çoğu zaman araç bakımları yapılsa da, klimalar bu bakımda çoğu zaman bu bilinmezlikten kaynaklı geri planda kalırlar. Ne kadar önemli olduğu ve bakımının düzenli yapılması gerektiği çok bilinmeyen bir gerçektir. Hatta çoğu araç kullanıcısı klimanın nasıl çalıştığı konusunda dahi bir fikir sahibi değildir.

Klima Gazı Kontrolü Ve Değişimi

Araç Kliması Nasıl Çalışır?

Araç Kliması Nasıl Çalışır?

 Kışın soğuk, yaz aylarında ise sıcak havalarda vazgeçilmez olan klima alanında uzman ekibimiz aracılığı ile araçlara ek klima veya yardımcısı takılması işlemi de firmamız tarafından gerçekleştirilmektedir. Araç klimalarının sistemi hakkında bilgi sahibi olarak siz de klimanın önemine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Araç klima sistemi beş ayrılmaz parçadan oluşur:
  • Soğutucu gaz
  • Kompresör, soğutucu akışkanı içeriğine sahip
  • Kondansatör
  • Alıcı
  • Termal genleşme valfi
  • Buharlaşma bobinleri

Saymış olduğumuz bu parçalar aracılığı ile klima çalıştırıldığı andan itibaren sistem devreye girer. Sistemin devreye girmesinin ardından soğutucu gaz kondansatöre gider. Ardından atmosferden gelen temiz hava, kondenserin üzerinden geçer. Bu işlem ise gazın sıcaklığının düşmesine ve sıvı hale gelmesini sağlar.

 Bu sıvı, bir termal genleşme vanasına ulaşmadan önce kirleri gideren bir alıcıdan geçer. Vana ise; sıvının akışını ayarlayarak sıcaklığı kontrol etmenizi sağlar. Sıvı daha sonra buharlaşma bobinlerinden geçerken bir buhara dönüşür. Daha sonra soğuk hava olarak kabine üflenir. Bu noktada soğutucu tekrar gaz haline gelir. Son olarak işlemin baştan başlaması için kompresöre geri döner.

Araç Kliması Nasıl Çalışır?

Araç Klimasının Ne Zaman Gazlanması Gerekir?

Araç Klimasının Ne Zaman Gazlanması Gerekir?

 Genel kural, aracınızın klimasının her iki yılda bir yeniden gazlanması gerektiğidir. Bunun nedeni, aracın her yıl sistemden% 10-15 oranında gaz aldığının tahmin edilmesidir. Servisimiz, esasen tüm sistemi dekontamine eden sistemin hatalarından arındırılması için iyi bir zaman sunar. Bu tavsiye edilen bir işlemdir. Çünkü iklimlendirme sisteminin bazı yönleri bakteriler için bir üreme alanıdır. Bakteri oluşumu ise sağlıksız bir ortam ve kötü kokulara yol açar. Potansiyel olarak alerjiler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan bakterilerin göz ardı edilmemesinde yarar vardır.

Araç Klimasının Ne Zaman Gazlanması Gerekir?

Araç Klima Gazının Maliyeti Nedir?

Araç Klima Gazının Maliyeti Nedir?

 Firmamız tarafından araç klima gaz kontrolleri ve değişim ücretleri araçların klima bakım durumlarına göre değişiklik gösterir. Tüm araç kontrol ve servis işlemlerini yerine getiren firmamız aracılığı ile yapılan genel bakım işlemlerinde klima gaz kontrolleri de yapılır. Bu bakım sırasında klima kontrolleri de en uygun maliyetlerle sağlanmaktadır. Araç klima bakımı konusunda donanım sahibi teknisyenlerimiz aracılığı ile uygun maliyetli çözümler sunan firmamızla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Araç Klima Gazının Maliyeti Nedir?

Araç Klima Gazı Nerelerden Alınır?

Araç Klima Gazı Nerelerden Alınır?

 Firmamız araç bakımlarının yanı sıra klima kontrollerini de gerçekleştirir. Araç klima gazında bir eksiklik olması halinde gazla doldurmak üzere özel eğitimli teknisyenler firmamız bünyesinde hizmet vermektedir. Çoğu modern aracın vazgeçilmezi olan klima gaz eklenmesi süreci firmamız tarafından gerçekleştirilir. Klima sistemlerinin doğru temizlenmesi ve bakımının yapılmasının ardından gaz değişimi yapılmalıdır. Bu aşamada temizlik oldukça önemli bir ayrıntıdır. Bosch yetkili servisi olarak uzmanlarımız aracılığı ile yardımcı ısıtıcılar da kontrol edilmektedir.

Araç Klima Gazı Nerelerden Alınır?

Araç Klimasının Yeniden Gazlanması Ne Kadar Sürer?

Araç Klimasının Yeniden Gazlanması Ne Kadar Sürer?

 Şayet aracınızın klimasında herhangi bir arıza görünmüyorsa işlem daha kısa sürede tamamlanır. Araç klimasının arızasının önüne geçmek için düzenli bakım yaptırmak şarttır. Düzenli olarak bakımı yapılan bir klimanın gazlanma süresi 30 ile 45 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Gaz eklenmesi sürecinde muhakkak klima bakımı ve temizliği de yapılmalıdır. Bu ayrıntı klimanın ilerleyen süre zarfında arızalanmasına, kötü koku yaymasına veya alerjik bakteri yaymasına neden olur. 

Araç Klimasının Yeniden Gazlanması Ne Kadar Sürer?