Fren Tamir Bakım
Araç Güvenlik Sistemleri

Fren Tamir Bakım

Fren sistemi onarım; fren ana parçaları ve balataların ayrıntılı olarak kontrol edilmesi onarım kısmında yer almaktadır.

Fren bakım ve onarımlarında frene bağlı olan her bölüme ayrıntılı olarak bakılmaktadır. 

Fren Onarımı Neden Önemlidir?

Fren sistemi çalışması; frenleme sırasında, fren pedalına uygulanan kuvvet ile pedalda bir itme kuvveti alıştırılır. Bu hareket, merkezde bulunan silindirin pistonlu mu iter. Piston üzerindeki bu kuvvet, çubuk aracılığıyla tekerlek silindirlerine iletilir. Fren tekerlek silindirleri, sistemdeki hidrolik basıncı, fren pabucuna iletir. Tekerlek mekanizmasında oluşan sürtünme kuvveti, aracı durdurmak için çalışır. Bu sırada, fren sistemini oluşturan elemanlar içerisinde sürtünme oluşur.

Araçlar her 10.000 veya 15.000 kilometre de bir kez fren sisteminin genel bakımlarını yaptırmalıdır. Bu durum olası kaza riskini en aza indiren önemli durumlardan biridir.
 

Fren Sistemi Ne Sıklıkla Kontrol Edilmeli?

  • Fren Balataları; fren sisteminde parçalar arasında ilk aşınan bölümdür. Bundan dolayı fren balatalarının kontrolü ölçüm cihazı ile yapılmaktadır. Aracı kullanım sıklığı ve şekline bağlı olarak ortalama 30.000 kilometrede fren balataları kontrol edilmelidir.
  • Fren Diskleri; fren sisteminin önemli parçalarından biride disklerdir. Disklerde kullanım sıklığına bağlı olarak değişir. Kullanım sıklığı dikkate alınarak süreyi araç sahibinin belirlemesi gerekir. Ancak her araç ortalama 80.000 ile 100.000 kilometrede bir fren disklerini yetkili bir servise değiştirmelidir.
  • Fren Pabuçları; fren pabuçları diğer fren elemanlarına göre daha kolay bir parçadır. Her araç 30.000 kilometreyi doldurduğunda bu bölümü kontrol ettirmelidir. Kontrol sırasında fren pabuçlarının tozu mutlaka alınmalıdır.
  • Fren Hidrolik Yağı; üretici firmalar, hidrolik yağının 40.000 kilometrede ya da 2 senede bir tamamen değiştirilmesini uygun bulmaktadır. Hidrolik yağın düzenli olarak kontrol edilmesi fren sisteminin düzgün bir şekilde çalışabilmesi adına gereklidir.

Fren onarımları; fren sisteminde meydana gelen hasarı tespit edebilmek adına ölçüm cihazları kullanılmaktadır. Fren sisteminde oluşan hasarları araç sahibi kendi kafasına göre bir işlem uygulamaktan kaçınmalıdır.
Kaza riskini en aza indiren fren onarımları, belirlenen aralıklarda mutlaka yetkili bir araç servisi üzerinden alınmalıdır. 
Autorite Bosch Car Service olarak Fren Tamir Bakım, Maslak Fren Tamir Onarım işlemlerinizi uygularken araçlarınızı güvenle fren güvenliğini sağlayarak sizlere teslim etmekteyiz.
 

İlgili Konular

Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi

Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi

Araç kliması, piyasada bulunan yeni araçlar ve eski araçların büyük çoğunluğunda bulunan bir özelliktir. Ancak, çoğu zaman araç bakımları yapılsa da, klimalar bu bakımda çoğu zaman bu bilinmezlikten kaynaklı geri planda kalırlar. Ne kadar önemli olduğu ve bakımının düzenli yapılması gerektiği çok bilinmeyen bir gerçektir. Hatta çoğu araç kullanıcısı klimanın nasıl çalıştığı konusunda dahi bir fikir sahibi değildir.

Rehbere git

Araçlardaki Fren Çeşitleri ve Farkları Nelerdir

Fren sistemi, aracın en kilit aksamlarından biridir. Fren, aracın hızını düşürmek ve sonlandırmak için kullanılan bir mekanizmadır. Aracın yavaşlamasını sağlayan bu mekanizmanın çok zayıf olmaması gerekir. Fakat çok güçlü bir fren, sistemin kötü sonuçlarına maruz kalmanıza neden olur. Araç ani ve çok güçlü bir şekilde durursa yolcu güçlü bir şekilde bir yerlere çarpabilir. Bu nedenle çok zayıf ve güçlü fren aksamları olumsuzluklara neden olabilir. Bu nedenle dengenin tutturulması gerekir. Fren sistemleri, motorlu taşıtlarda bulunan karmaşık sistemlerdir. İlkel sistemle...

Rehbere git
Araçlardaki Fren Çeşitleri ve Farkları Nelerdir
Genel Muayene ve Egzoz Emisyon Testi Ne Zaman Yapılır

Genel Muayene ve Egzoz Emisyon Testi Ne Zaman Yapılır

Ulaşımın hızlı ve güvenli olması motorlu araçların kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Araçların en iyi performans ile çalışması hem zaman tasarrufu hem de konforlu bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Araçların düzenli bakımlarının yapılması ile olası güvenlik ve mekanik sorunlarının önlenmesi mümkün olmaktadır. Hem yüksek performans ile çalışan hem de güvenli ve konforlu kullanım sunan araçlara sahip olabilmek için araç bakımı son derece önemlidir. Can güvenliği için önemli olan zorunlu bakımlar ise yasa ve yönetmelikler ile belirlenmiş durumdadır.

Rehbere git

Araçların Akü Bakımı Nasıl Yapılır

Akülerin uzun ömürlü olması ve uzun bir süre işlevini yerine getirebilmesi için periyodik olarak bakımının yapılması gerekir. Akü bakımını yaptırmadığınız zaman aracınızın performansını düşürebileceği gibi yolda kalmanıza da sebebiyet verebilir. Dilerseniz serviste akü bakımını yaptırabileceğiniz gibi bazı küçük adımları takip ederek akü bakımınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Akünün zayıfladığını anlamak için periyodik olarak bakımını yaptırmanız gerekir. Yeni nesil bir otomobile sahipseniz akünün üzerinde bir gösterge göreceksiniz. Göstergenin yeşil renk olması aracınızda ...

Rehbere git
Araçların Akü Bakımı Nasıl Yapılır