Fren Tamir Bakım
Araç Güvenlik Sistemleri

Fren Tamir Bakım

Fren sistemi onarım; fren ana parçaları ve balataların ayrıntılı olarak kontrol edilmesi onarım kısmında yer almaktadır.

Fren bakım ve onarımlarında frene bağlı olan her bölüme ayrıntılı olarak bakılmaktadır. 

Fren Onarımı Neden Önemlidir?

Fren sistemi çalışması; frenleme sırasında, fren pedalına uygulanan kuvvet ile pedalda bir itme kuvveti alıştırılır. Bu hareket, merkezde bulunan silindirin pistonlu mu iter. Piston üzerindeki bu kuvvet, çubuk aracılığıyla tekerlek silindirlerine iletilir. Fren tekerlek silindirleri, sistemdeki hidrolik basıncı, fren pabucuna iletir. Tekerlek mekanizmasında oluşan sürtünme kuvveti, aracı durdurmak için çalışır. Bu sırada, fren sistemini oluşturan elemanlar içerisinde sürtünme oluşur.

Araçlar her 10.000 veya 15.000 kilometre de bir kez fren sisteminin genel bakımlarını yaptırmalıdır. Bu durum olası kaza riskini en aza indiren önemli durumlardan biridir.
 

Fren Sistemi Ne Sıklıkla Kontrol Edilmeli?

  • Fren Balataları; fren sisteminde parçalar arasında ilk aşınan bölümdür. Bundan dolayı fren balatalarının kontrolü ölçüm cihazı ile yapılmaktadır. Aracı kullanım sıklığı ve şekline bağlı olarak ortalama 30.000 kilometrede fren balataları kontrol edilmelidir.
  • Fren Diskleri; fren sisteminin önemli parçalarından biride disklerdir. Disklerde kullanım sıklığına bağlı olarak değişir. Kullanım sıklığı dikkate alınarak süreyi araç sahibinin belirlemesi gerekir. Ancak her araç ortalama 80.000 ile 100.000 kilometrede bir fren disklerini yetkili bir servise değiştirmelidir.
  • Fren Pabuçları; fren pabuçları diğer fren elemanlarına göre daha kolay bir parçadır. Her araç 30.000 kilometreyi doldurduğunda bu bölümü kontrol ettirmelidir. Kontrol sırasında fren pabuçlarının tozu mutlaka alınmalıdır.
  • Fren Hidrolik Yağı; üretici firmalar, hidrolik yağının 40.000 kilometrede ya da 2 senede bir tamamen değiştirilmesini uygun bulmaktadır. Hidrolik yağın düzenli olarak kontrol edilmesi fren sisteminin düzgün bir şekilde çalışabilmesi adına gereklidir.

Fren onarımları; fren sisteminde meydana gelen hasarı tespit edebilmek adına ölçüm cihazları kullanılmaktadır. Fren sisteminde oluşan hasarları araç sahibi kendi kafasına göre bir işlem uygulamaktan kaçınmalıdır.
Kaza riskini en aza indiren fren onarımları, belirlenen aralıklarda mutlaka yetkili bir araç servisi üzerinden alınmalıdır. 
Autorite Bosch Car Service olarak Fren Tamir Bakım, Maslak Fren Tamir Onarım işlemlerinizi uygularken araçlarınızı güvenle fren güvenliğini sağlayarak sizlere teslim etmekteyiz.
 

İlgili Konular

Sürüş Güvenliği Sistemleri ve Bakım Onarım

Sürüş Güvenliği Sistemleri ve Bakım Onarım

Araçlardaki güvenlik sistemleri hakkında sürücüler yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Araçlarda kazaları önlemeye yönelik güvenlik sistemleri ve kaza anında sürücünün yaşamını korumaya yönelik güvenlik sistemleri kullanılır. Aracın güvenliğini sağlayan pek çok güvenlik sistemi vardır. Bu güvenlik sistemlerinin her birinin ise farklı özelliği vardır. Araçların güvenlik sistemlerinin düzenli olarak bakım ve onarımının yaptırılması hayati önem taşır. Aksi takdirde olası bir kaza anında daha büyük can ve mal kayıpları yaşanabilir.

Rehbere git

Antifiriz Hangi Ayda Koyulmalıdır

Antifiriz, motorda donmayı ve kaynamayı önleyen bir maddedir. En önemli araç sıvıları arasında yer alan antifiriz, her ne kadar halk arasında "donma karşıtı" olarak bilinse de motorda donmayı önlediği kadar aşırı sıcağı da engeller. Antifiriz, yılda bir defa değiştirilir. Genellikle antifiriz, kış aylarının başladığı Kasım ve Aralık aylarında eklenir. Gelişmiş antifirizler daha uzun ömürlü olup bazılarının 3 yıl değiştirilmesine de gerek yoktur. Antifiriz, renksiz bir alkol çeşididir. Antifiriz, motorun ve motor bağlantılarının donmasını ve kaynamasını engeller.

Rehbere git
Antifiriz Hangi Ayda Koyulmalıdır
Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları

Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları

Araç filtrelerinin yılda bir ya da 15.000 km´de bir değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde araç motoru ciddi zarar görebilir. Araç içinde temiz hava almak ve sağlıklı bir yolculuk gerçekleştirebilmek için hava filtrelerinin Bosch Car Servise kabin filtreleri ile değiştirilmesi öneriliyor.

Rehbere git

Araç İçi Dezenfeksiyon Yaptırmanın Faydaları

Dezenfeksiyon her alanda eksiksiz bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Hangi sektörde iş yaptığınızın bir önemi olmaksızın bu işlem neredeyse hayati bir önem taşıyor. Özellikle her gün kullanmakta olduğunuz araçlar için bu işlem ilaç niteliğindedir. Dezenfeksiyon yapılmayan bir araç sağlıksız bir ortam demektir. Bu da elbette ki araç içinde geçireceğiniz zaman diliminde hasta olma riskinizi katlayarak yükseltiyor. Bu sebeple aracınızın yeterince temiz olduğundan emin olmak zorundasınız. Sıradan temizleme işlemleri her zaman için yeterli bir uygulama değildir. Bu...

Rehbere git
Araç İçi Dezenfeksiyon Yaptırmanın Faydaları