Fren Tamir Bakım
Araç Güvenlik Sistemleri

Fren Tamir Bakım

Fren sistemi onarım; fren ana parçaları ve balataların ayrıntılı olarak kontrol edilmesi onarım kısmında yer almaktadır.

Fren bakım ve onarımlarında frene bağlı olan her bölüme ayrıntılı olarak bakılmaktadır. 

Fren Onarımı Neden Önemlidir?

Fren sistemi çalışması; frenleme sırasında, fren pedalına uygulanan kuvvet ile pedalda bir itme kuvveti alıştırılır. Bu hareket, merkezde bulunan silindirin pistonlu mu iter. Piston üzerindeki bu kuvvet, çubuk aracılığıyla tekerlek silindirlerine iletilir. Fren tekerlek silindirleri, sistemdeki hidrolik basıncı, fren pabucuna iletir. Tekerlek mekanizmasında oluşan sürtünme kuvveti, aracı durdurmak için çalışır. Bu sırada, fren sistemini oluşturan elemanlar içerisinde sürtünme oluşur.

Araçlar her 10.000 veya 15.000 kilometre de bir kez fren sisteminin genel bakımlarını yaptırmalıdır. Bu durum olası kaza riskini en aza indiren önemli durumlardan biridir.
 

Fren Sistemi Ne Sıklıkla Kontrol Edilmeli?

  • Fren Balataları; fren sisteminde parçalar arasında ilk aşınan bölümdür. Bundan dolayı fren balatalarının kontrolü ölçüm cihazı ile yapılmaktadır. Aracı kullanım sıklığı ve şekline bağlı olarak ortalama 30.000 kilometrede fren balataları kontrol edilmelidir.
  • Fren Diskleri; fren sisteminin önemli parçalarından biride disklerdir. Disklerde kullanım sıklığına bağlı olarak değişir. Kullanım sıklığı dikkate alınarak süreyi araç sahibinin belirlemesi gerekir. Ancak her araç ortalama 80.000 ile 100.000 kilometrede bir fren disklerini yetkili bir servise değiştirmelidir.
  • Fren Pabuçları; fren pabuçları diğer fren elemanlarına göre daha kolay bir parçadır. Her araç 30.000 kilometreyi doldurduğunda bu bölümü kontrol ettirmelidir. Kontrol sırasında fren pabuçlarının tozu mutlaka alınmalıdır.
  • Fren Hidrolik Yağı; üretici firmalar, hidrolik yağının 40.000 kilometrede ya da 2 senede bir tamamen değiştirilmesini uygun bulmaktadır. Hidrolik yağın düzenli olarak kontrol edilmesi fren sisteminin düzgün bir şekilde çalışabilmesi adına gereklidir.

Fren onarımları; fren sisteminde meydana gelen hasarı tespit edebilmek adına ölçüm cihazları kullanılmaktadır. Fren sisteminde oluşan hasarları araç sahibi kendi kafasına göre bir işlem uygulamaktan kaçınmalıdır.
Kaza riskini en aza indiren fren onarımları, belirlenen aralıklarda mutlaka yetkili bir araç servisi üzerinden alınmalıdır. 
Autorite Bosch Car Service olarak Fren Tamir Bakım, Maslak Fren Tamir Onarım işlemlerinizi uygularken araçlarınızı güvenle fren güvenliğini sağlayarak sizlere teslim etmekteyiz.
 

İlgili Konular

Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir

Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir

Autarite Bosch Car Servis firması yetkili olarak mekanik bakım ve onarım, hasar onarımı, oto ekspertiz, tamir, bakım, parça değişimi ve dezenfektasyon gibi bir araç servisinde bulunan bütün Hizmetleri vermektedir. Ayrıca kurumsal olarak anlaşmalı olduğu filo ve sigorta şirketleri bulunmaktadır.

Rehbere git

Araçların Kış Bakımı Nasıl Yapılır

Çok sevdiğiniz arabanızı kışın zorlu şartlarına karşı korumak ve güvenli sürül keyfi yaşamak için aracınızın kış bakımını yaptırmanız gerekir. Peki araç kışa nasıl hazırlanır?, Kış bakımı nasıl yapılır? sizler için derledik. Kış için arabada yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır. Bosh Car Service, yetkili servisi profesyonel bir şekilde, araç bakım, onarım, mekanik bakım, hasar onarım, oto ekspertiz, parça değişimi, tamir ve dezenfektasyon işlemlerini yapar. Aynı zamanda bu yetkili sevisin anlaşmalı olarak hizmet sunduğu anlaşmalı filo ve sigorta şirketleri de bulunuyor...

Rehbere git
Araçların Kış Bakımı Nasıl Yapılır
Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları

Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları

Araç filtrelerinin yılda bir ya da 15.000 km´de bir değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde araç motoru ciddi zarar görebilir. Araç içinde temiz hava almak ve sağlıklı bir yolculuk gerçekleştirebilmek için hava filtrelerinin Bosch Car Servise kabin filtreleri ile değiştirilmesi öneriliyor.

Rehbere git

Genel Muayene ve Egzoz Emisyon Testi Ne Zaman Yapılır

Ulaşımın hızlı ve güvenli olması motorlu araçların kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Araçların en iyi performans ile çalışması hem zaman tasarrufu hem de konforlu bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Araçların düzenli bakımlarının yapılması ile olası güvenlik ve mekanik sorunlarının önlenmesi mümkün olmaktadır. Hem yüksek performans ile çalışan hem de güvenli ve konforlu kullanım sunan araçlara sahip olabilmek için araç bakımı son derece önemlidir. Can güvenliği için önemli olan zorunlu bakımlar ise yasa ve yönetmelikler ile belirlenmiş durumdadır.

Rehbere git
Genel Muayene ve Egzoz Emisyon Testi Ne Zaman Yapılır