Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları

Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları

Araç filtrelerinin yılda bir ya da 15.000 km'de bir değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde araç motoru ciddi zarar görebilir. Araç içinde temiz hava almak ve sağlıklı bir yolculuk gerçekleştirebilmek için hava filtrelerinin Bosch Car Servise kabin filtreleri ile değiştirilmesi öneriliyor.

Yakıt Filtresi Değişimi

 Yakıt filtresi, depodan emilen yakıt içinde bulunan yabancı maddeleri ve pislikleri süzerek yakıt pompasına temiz benzinin gönderilmesini sağlar. Mazot filtreleri, 3 ya da 5 mikronluk hassasiyetle yakıtın temizlenmesini sağlar. Kağıt filtrelerinin gözenek büyüklüğü ise, 3 - 5 mikrondur. Kaliteli bir mazot fitresi, aracın pompa ve enjektörlerinin uzun ömürlü olmasını sağlar.

 Mazot fitresi, yakıtı süzerken aynı zamanda da yakıt içindeki suyun ayrıştırılmasını sağlar. Yakıt filtre elemanları, yapılan periyodik bakımlarla değiştirilir. Bu değişim, filtre kutusunun içinde bulunan kartuşun değiştirilmesi ile yapılır. Fakat arıza olması durumunda filtre komple değiştirilir. Genellikle mazot filtresi 4 yılda bir ya da 40 bin km'de bir değiştirilir. Bunun yanında her yağ değişiminde ya da 2 periyodik bakımda bir olmak üzere mazot filtresi değiştirilebilir.

Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları

Yakıt Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Yakıt Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

 • Motorda güç kaybı ve motorun bozulması,
 • Yakıt pompasının bozuk çalışması ve kısa devrelerin oluşmasına neden olur.
 • Düşük ve kesintili yakıt beslenmesi
 • Bazı motor bileşenlerinde krozyon meydana gelmesi
 • Daha çok aşınma 

Yağ Filtresi Nedir?

 Yağ filtresi, motoru tüm yağı temizlemek için üretilmiş bir parçadır. Aynı zamanda basınca dayanıklı bir motor ekipmanıdır. Dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi aracınızdaki motor yağınızın ve yağ kartuşunuzun orjinal olmasıdır. Yağ filtresi mutlaka, 10 - 20 km'de bir değiştirilmelidir.

Yakıt Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Yağ Filtresi

Yağ Filtresi

 Yağ filtresi, motor yağlama sisteminin en önemli oto parçaları arasında yer alır. Motor yağının düzenli olarak temizlenmesi, sağlıklı bir motor için oldukça önemlidir. Kirlenmiş motor yağı, motor içinde çeşitli sorunlar oluşmasına neden olur. Süresi dolmuş motor yağı, aracın ana parçalarında deformasyona neden olur. Aracın yağ filtresinin her periyodik bakımda orjinali ile değiştirilmesi gerekir. Yağ filtresi tıkanırsa;

 • Erken motor hasarı ve motorun aşınması,
 • Daha çok yağ tüketimi,
 • Motor gücünün azalması,
 • Yağ kaçağına neden olur.

Yağ Filtresi

Hava Filtresi

Hava Filtresi

 Motorun yağı tepkimeye sokabilmesi ve istenen enerjiye ulaşılabilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Bu nedenle içindeki havayı temizleyen bir parçaya ihtiyaç vardır. Motorlu taşıtlarda motorun içindeki silindirlere giren havayı temizlemeye yarayan parçaya hava filtresi ismi verilir. Oto filtresi, aracın çekiş gücüne bile etki eden önemli bir oto parçasıdır.

Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

 Hava filtresi, motorun düzgün çalışmasını sağlayan silindirlerin içine giren havayı temizlediği için motor çekiş gücünü ve performansını doğrudan etkiler. Hava filtresi bozulursa ya da tıkanırsa aracın çekiş gücü önemli ölçüde zayıflar ve dolayısı ile motor da zorlanmaya başlar. Bu durum devam ederse motorda arıza meydana gelir. Ayrıca aracın yakıt düzeninin bozulmasına ve daha çok yakıt tüketmesine neden olur. Silindirler düzenli çalışmayınca kendini zorlar ve yeterli çekiş gücüne ulaşabilmek için zorlanan motor daha çok yakıt tüketmeye başlar.

Hava Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

 • Motor gücünün azalması ve kirletici unsurların artmasına neden olur.
 • Kötü hava ve yakıt karışım hazırlığı ortaya çıkar.
 • Daha çok yakıt tüketimine neden olur.
 • Marş sorunları ortaya çıkabilir.
 • Parçacıklar kaynaklı daha çok aşınma meydana gelir.

Tüm bu filtrelerin bakımını ve değişimini işini büyük bir titizlikle yapan Bosch Car Servise, aynı zamanda da aracınızın diğer bakımlarını da büyük bir özenle gerçekleştirmeyi amaçlıyor . Maslak oto tamir servisi olarak ; Maslak periyodik bakım , Yağ filtresi değişimi , oto detaylı temizlik , boyasız göçük düzletme , Bosch Akü  gibi pek çok hizmeti uzman personelimizle sunmaktayız.

Hava Filtresi Ne İşe Yarar?