Arıza Tespit Cihazı

Arıza Tespit Cihazı

Arıza tespit cihazı; araçların hasar ve arızalarının hangi aksamdan çıktığını tespit eden ve bunu doğru bir şekilde yapabilmek için kullanılan bir cihazdır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte araç bakım ve tamir işlemlerinde kullanılmak için yeni tarzda bakım elemanları üretilmiştir. Bu elemanlardan biri de arıza tespit cihazlarıdır. Arıza tespit cihazlarının bakım hizmetlerinde kullanılması hem servise hız kazandırmakta hem de aracın doğru bölümünün açılmasını sağlamaktadır.

Arıza tespit cihazları; arıza tespit cihazları sayesinde araçta meydana gelen en küçük hasar bile hızlı bir şekilde bilgisayar ortamında tespit edilmektedir. Eski servis bakımlarında sorunun nereden geldiği bilinmediği için aracın pek çok bölümü gereksiz yere açılarak, aracın zarar görmesine yol açılmaktaydı. Ancak şimdilerde arıza tespit cihazları ile sadece sorunun olduğu bölüm açılarak tamir işlemi yapılmaktadır.
  • Günümüz teknolojilerinde üretilen araçların birçoğu karmaşık bağlantı sistemi ile üretilmiştir. Bu karmaşık sistem yanlış açıldığı takdirde aracın sebepsiz yere arızalanmasına sebep olmaktadır. Arıza tespit cihazları sayesinde bu gibi durumların önüne geçilerek, bakım işlemlerine hız kazandırılmaktadır.

Arıza tespit cihazları her servis bünyesinde olan bir hizmet değildir. Bu hizmeti, yetkili servisler ve alanında uzman olan servisler, daha fazla kullanmaktadır.
 

Araç Arıza Tespit Cihazı

Araç arıza tespit cihazı; aracın herhangi bir aksamında meydana gelen hasarı kontrol eden elektronik cihazdır. Bu cihaz, OBD olarak da anılmaktadır. Arıza tespit cihazı, elektronik kontrol ünitesine bağlanarak gerekli tespitleri yapması için çalıştırılmaktadır. Kontrol ünitesine bağlanan cihaz, servis yetkililerine hasarın yerini ve boyutunu bilgisayar ortamında vermektedir.

Arıza tespit cihazları; bilgisayar sistemi ile çalışan cihazlar olması sebebiyle düzenli aralıklarla kontrole tabi tutulmaktadır. Bilgisayar sisteminde kullanılan yazılım ve buna bağlı olarak bilgisayarın sürümünün güncel olması gerekir.

  • Güncellemeyen arıza tespit cihazları; doğru hasar tespiti yapmamakta veya aynı hasarı sürekli olarak ekranda göstermektedir. Bilgisayar sisteminin güncellenmesi ve son yazılımın cihazlarda kullanılması mutlak gereklidir.
  • Arıza tespit cihazlarını servis üzerinde yetkili ve kod okumada uzman kişiler yapmalıdır. Cihazlarda verilen kodlar aracın aksamlarıyla uyumlu olduğu için bunu yetkili bir kişinin yapması daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.

İlgili Konular

Araç İçi Dezenfeksiyon Yaptırmanın Faydaları

Araç İçi Dezenfeksiyon Yaptırmanın Faydaları

Dezenfeksiyon her alanda eksiksiz bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Hangi sektörde iş yaptığınızın bir önemi olmaksızın bu işlem neredeyse hayati bir önem taşıyor. Özellikle her gün kullanmakta olduğunuz araçlar için bu işlem ilaç niteliğindedir. Dezenfeksiyon yapılmayan bir araç sağlıksız bir ortam demektir. Bu da elbette ki araç içinde geçireceğiniz zaman diliminde hasta olma riskinizi katlayarak yükseltiyor. Bu sebeple aracınızın yeterince temiz olduğundan emin olmak zorundasınız. Sıradan temizleme işlemleri her zaman için yeterli bir uygulama değildir. Bu...

Rehbere git

Genel Muayene ve Egzoz Emisyon Testi Ne Zaman Yapılır

Ulaşımın hızlı ve güvenli olması motorlu araçların kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Araçların en iyi performans ile çalışması hem zaman tasarrufu hem de konforlu bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Araçların düzenli bakımlarının yapılması ile olası güvenlik ve mekanik sorunlarının önlenmesi mümkün olmaktadır. Hem yüksek performans ile çalışan hem de güvenli ve konforlu kullanım sunan araçlara sahip olabilmek için araç bakımı son derece önemlidir. Can güvenliği için önemli olan zorunlu bakımlar ise yasa ve yönetmelikler ile belirlenmiş durumdadır.

Rehbere git
Genel Muayene ve Egzoz Emisyon Testi Ne Zaman Yapılır
Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir

Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir

Autarite Bosch Car Servis firması yetkili olarak mekanik bakım ve onarım, hasar onarımı, oto ekspertiz, tamir, bakım, parça değişimi ve dezenfektasyon gibi bir araç servisinde bulunan bütün Hizmetleri vermektedir. Ayrıca kurumsal olarak anlaşmalı olduğu filo ve sigorta şirketleri bulunmaktadır.

Rehbere git

Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi

Araç kliması, piyasada bulunan yeni araçlar ve eski araçların büyük çoğunluğunda bulunan bir özelliktir. Ancak, çoğu zaman araç bakımları yapılsa da, klimalar bu bakımda çoğu zaman bu bilinmezlikten kaynaklı geri planda kalırlar. Ne kadar önemli olduğu ve bakımının düzenli yapılması gerektiği çok bilinmeyen bir gerçektir. Hatta çoğu araç kullanıcısı klimanın nasıl çalıştığı konusunda dahi bir fikir sahibi değildir.

Rehbere git
Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi