Arıza Tespit Cihazı

Arıza Tespit Cihazı

Arıza tespit cihazı; araçların hasar ve arızalarının hangi aksamdan çıktığını tespit eden ve bunu doğru bir şekilde yapabilmek için kullanılan bir cihazdır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte araç bakım ve tamir işlemlerinde kullanılmak için yeni tarzda bakım elemanları üretilmiştir. Bu elemanlardan biri de arıza tespit cihazlarıdır. Arıza tespit cihazlarının bakım hizmetlerinde kullanılması hem servise hız kazandırmakta hem de aracın doğru bölümünün açılmasını sağlamaktadır.

Arıza tespit cihazları; arıza tespit cihazları sayesinde araçta meydana gelen en küçük hasar bile hızlı bir şekilde bilgisayar ortamında tespit edilmektedir. Eski servis bakımlarında sorunun nereden geldiği bilinmediği için aracın pek çok bölümü gereksiz yere açılarak, aracın zarar görmesine yol açılmaktaydı. Ancak şimdilerde arıza tespit cihazları ile sadece sorunun olduğu bölüm açılarak tamir işlemi yapılmaktadır.
  • Günümüz teknolojilerinde üretilen araçların birçoğu karmaşık bağlantı sistemi ile üretilmiştir. Bu karmaşık sistem yanlış açıldığı takdirde aracın sebepsiz yere arızalanmasına sebep olmaktadır. Arıza tespit cihazları sayesinde bu gibi durumların önüne geçilerek, bakım işlemlerine hız kazandırılmaktadır.

Arıza tespit cihazları her servis bünyesinde olan bir hizmet değildir. Bu hizmeti, yetkili servisler ve alanında uzman olan servisler, daha fazla kullanmaktadır.
 

Araç Arıza Tespit Cihazı

Araç arıza tespit cihazı; aracın herhangi bir aksamında meydana gelen hasarı kontrol eden elektronik cihazdır. Bu cihaz, OBD olarak da anılmaktadır. Arıza tespit cihazı, elektronik kontrol ünitesine bağlanarak gerekli tespitleri yapması için çalıştırılmaktadır. Kontrol ünitesine bağlanan cihaz, servis yetkililerine hasarın yerini ve boyutunu bilgisayar ortamında vermektedir.

Arıza tespit cihazları; bilgisayar sistemi ile çalışan cihazlar olması sebebiyle düzenli aralıklarla kontrole tabi tutulmaktadır. Bilgisayar sisteminde kullanılan yazılım ve buna bağlı olarak bilgisayarın sürümünün güncel olması gerekir.

  • Güncellemeyen arıza tespit cihazları; doğru hasar tespiti yapmamakta veya aynı hasarı sürekli olarak ekranda göstermektedir. Bilgisayar sisteminin güncellenmesi ve son yazılımın cihazlarda kullanılması mutlak gereklidir.
  • Arıza tespit cihazlarını servis üzerinde yetkili ve kod okumada uzman kişiler yapmalıdır. Cihazlarda verilen kodlar aracın aksamlarıyla uyumlu olduğu için bunu yetkili bir kişinin yapması daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.

İlgili Konular

Araçların Akü Bakımı Nasıl Yapılır

Araçların Akü Bakımı Nasıl Yapılır

Akülerin uzun ömürlü olması ve uzun bir süre işlevini yerine getirebilmesi için periyodik olarak bakımının yapılması gerekir. Akü bakımını yaptırmadığınız zaman aracınızın performansını düşürebileceği gibi yolda kalmanıza da sebebiyet verebilir. Dilerseniz serviste akü bakımını yaptırabileceğiniz gibi bazı küçük adımları takip ederek akü bakımınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Akünün zayıfladığını anlamak için periyodik olarak bakımını yaptırmanız gerekir. Yeni nesil bir otomobile sahipseniz akünün üzerinde bir gösterge göreceksiniz. Göstergenin yeşil renk olması aracınızda ...

Rehbere git

Antifiriz Hangi Ayda Koyulmalıdır

Antifiriz, motorda donmayı ve kaynamayı önleyen bir maddedir. En önemli araç sıvıları arasında yer alan antifiriz, her ne kadar halk arasında "donma karşıtı" olarak bilinse de motorda donmayı önlediği kadar aşırı sıcağı da engeller. Antifiriz, yılda bir defa değiştirilir. Genellikle antifiriz, kış aylarının başladığı Kasım ve Aralık aylarında eklenir. Gelişmiş antifirizler daha uzun ömürlü olup bazılarının 3 yıl değiştirilmesine de gerek yoktur. Antifiriz, renksiz bir alkol çeşididir. Antifiriz, motorun ve motor bağlantılarının donmasını ve kaynamasını engeller.

Rehbere git
Antifiriz Hangi Ayda Koyulmalıdır
Araç İçi Dezenfeksiyon Yaptırmanın Faydaları

Araç İçi Dezenfeksiyon Yaptırmanın Faydaları

Dezenfeksiyon her alanda eksiksiz bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Hangi sektörde iş yaptığınızın bir önemi olmaksızın bu işlem neredeyse hayati bir önem taşıyor. Özellikle her gün kullanmakta olduğunuz araçlar için bu işlem ilaç niteliğindedir. Dezenfeksiyon yapılmayan bir araç sağlıksız bir ortam demektir. Bu da elbette ki araç içinde geçireceğiniz zaman diliminde hasta olma riskinizi katlayarak yükseltiyor. Bu sebeple aracınızın yeterince temiz olduğundan emin olmak zorundasınız. Sıradan temizleme işlemleri her zaman için yeterli bir uygulama değildir. Bu...

Rehbere git

Araçlardaki Fren Çeşitleri ve Farkları Nelerdir

Fren sistemi, aracın en kilit aksamlarından biridir. Fren, aracın hızını düşürmek ve sonlandırmak için kullanılan bir mekanizmadır. Aracın yavaşlamasını sağlayan bu mekanizmanın çok zayıf olmaması gerekir. Fakat çok güçlü bir fren, sistemin kötü sonuçlarına maruz kalmanıza neden olur. Araç ani ve çok güçlü bir şekilde durursa yolcu güçlü bir şekilde bir yerlere çarpabilir. Bu nedenle çok zayıf ve güçlü fren aksamları olumsuzluklara neden olabilir. Bu nedenle dengenin tutturulması gerekir. Fren sistemleri, motorlu taşıtlarda bulunan karmaşık sistemlerdir. İlkel sistemle...

Rehbere git
Araçlardaki Fren Çeşitleri ve Farkları Nelerdir