Kış Lastiğine Geçtiniz mi?

Kış Lastiğine Geçtiniz mi?

 Yeni genelgeye göre 1 Aralık 2015’ten itibaren kış lastiği takma zamanı kadım ve nisan ayları arası olarak belirlendi. Bu genelge ile birlikte kış lastiği takmak da zorunlu hale geldi. Kış lastiği, kar, yağmur ve buzlanma gibi zorlu kış şartlarında arabanın yol tutuş performansını arttırır. Kış lastiği uygulamasına ger sene olduğu gibi bu sene de 1 Aralık tarihi itibari ile geçilecek. Kış lastiği uygulamasına sadece kar yağdığı zaman değil hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü durumlarda güvenli bir sürüş sağladığı için mutlaka uyulması gerekir. Kış lastiği uygulamasına uymak zorunlu olup, bu kurala uymayanlara ceza puanı yaptırımı uygulanır. 

Araçların Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Çok sevdiğiniz arabanızı kışın zorlu şartlarına karşı korumak ve güvenli sürül keyfi yaşamak için aracınızın kış bakımını yaptırmanız gerekir. Peki araç kışa nasıl hazırlanır?, Kış bakımı nasıl yapılır? sizler için derledik. Kış için arabada yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır. Bosh Car Service, yetkili servisi profesyonel bir şekilde, araç bakım, onarım, mekanik bakım, hasar onarım, oto ekspertiz, parça değişimi, tamir ve dezenfektasyon işlemlerini yapar. Aynı zamanda bu yetkili sevisin anlaşmalı olarak hizmet sunduğu anlaşmalı filo ve sigorta şirketleri de bulunuyor. 

Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalıdır?

 Araç lastiklerinin hava basıncı, hava sıcaklığı ile doğrudan etkilidir. Bu durum, lastiklerin performansını düşürebileceği gibi güvenli sürüş açısından da bir risk oluşturur. Bu nedenle sık sık aracınızın lastiklerinin basıncını ölçtürmeniz gerekir. 

Kış Lastiğine Geçtiniz mi?

Aracınızın Antifiriz Oranını Kontrol Ettirdiniz mi?

Aracınızın Antifiriz Oranını Kontrol Ettirdiniz mi?

 Kış bakımının olmazsa olmazları arasında yer alan antifiriz, araç sularının donmasını önler. Radyatör suyunun ve araç sularının donmasını önleyen antifirizden yüksek verim alabilmek için oranı doğru ayarlamak gerekir. Bu yüzden düzenli olarak antifiriz oranını kontrol ettirmeniz gerekir. Antifiriz oranını korumak için su yerine araçlar için özel üretilmiş olan sıvıları tercih etmeniz önemlidir. Bunun nedeni ise, suyun kireçlenmesi halinde motorda ve su kaçaklarında hararete neden olmasıdır.

 Camlardaki donmanın önüne geçebilmek için ise cam suyundaki antifirizleri kullanmanız gerekir. Bunun yanında sileceklerdeki suyun donmasını önlemek için donmayı önleyen özel araç sıvılarını tercih etmeniz gerekir. Motordaki su miktarının da düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Motordaki su miktarının azalması sonucunda motor zarar görebilir. Bu nedenle motordaki su miktarının düzenli olarak kontrol edilmesi çok önemlidir. Aynı zamanda kışa hazırlık yaparken aracınızın yağ ve yağ filtrelerinin bakımını da yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekir. Hava filtrenizin de temiz ve kullanılabilir olduğundan emin olmanız gerekir.
 

Kış Aylarında Akü Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 Aracınıza yoğun kış bakımı yaptırırken akü bakımını da yaptırmanız önemlidir. Yolda kalmamıza neden olabilecek her sorunu önceden öngörerek bu sorunlara çözüm bulmanız gerekir. Hem sevdiklerinizin canını hem de kendi canınızı korumak adına güvenli bir sürüş deneyimi için aracınızın bakım ve kontrollerini eksiksiz yaptırmanız gerekir. Aracınızın aküsü eskidiyse, soğuk kış aylarında eskisi gibi görevini yerine getiremez. Bunun için akünüzün kontrolunü mutlaka düzenli olarak yaptırmanız gerekir. Havalar soğumaya başladığında dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;
  • Akünüzün kısa devre yapmasını önlemek için her türlü metalden uzak tutmanız gerekir.
  • Akünüzün uzun ömürlü olabilmesi için elektrot seviyesini kontrol ettirmeniz gerekir.
  • Akünüzün kutup başlarının oksitlenmemesi için sıcak su ile iyice temizlemeniz gerekir.
  • Aracınızı, 15-20 günden daha uzun bir süre kullanmayı düşünmüyorsanız akü kutup başlarını sökmeniz gerekir.
  • Akünün su seviyesi, plaka seviyesinin altına düşmemesi gerekir. Bu nedenle akünüzün su seviyesini düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. 

Aracınızın Antifiriz Oranını Kontrol Ettirdiniz mi?