Aracınızdan Sesler Mi Duyuyorsunuz?

Aracınızdan Sesler Mi Duyuyorsunuz?

Seslerdeki değişikliklere bakarak bir sorun olduğunu veya olmadığını anlarsınız. Araç arızalarında seslerin belirleyici katkısını her zaman düşünmeli ve aracınızı bu düşünce ile dinlemelisiniz. Araçtan gelen;
 
  • Sürtünme ses ve gürültüsü
  • Vuruntu ses ve gürültüsü
  • Uğultu ses ve gürültüsü
  • Islık ses ve gürültüsü
Çok zaman insanlar tarafından anlaşılır ve arızanın daha büyük sorun çıkarması önlenir. Sesleri dinleme konusunda uzman olan ustalar sadece araçları dinlemek sureti ile aracın durumu hakkında tespit ve yorum yapabilir. 
 
Islık sesi çoğunlukla bilyelerden kaynaklanan problemdir. Araçta kullanılan bilyeler yani rulman dediğimiz sağlam ve dayanıklı malzemeler, zamanla yıpranır veya yağsız kalır. Sürtünme ve aşınmanın olduğu yerlerde bu sesler çok duyulur. Klima pompası ilk aklınıza gelecek unsur olmalıdır. triger gergi bilyesinin kontrol ederek yine sorunu çözebilirsiniz. Şarj dinamosu bilyesi, şanzıman bilyesi, teker ve aks bilyesi gibi unsurlarla çözüm üretmek mümkündür. Buraları kontrol ederek, gerekirse bilye değiştirmek çözüm ortaya koyacaktır.
 
Sürtünme sesi ile araçta arıza oluşumu başlar veya devam eder. Aracınızı sorunsuz kullanmak istiyorsanız, oluşan arızaların giderilmesi için çabuk harekete geçmeniz gerekir. Motor ve mekanik arızalarda sürtünme şeklinde sesler ortaya çıkar. Genelde aracın silindir veya dişlilerinde bu tip problemler olabilir. Mekanik aksamların tamamında benzer sesler ortaya çıkabilir. Frenleri de bu gibi süreçte kontrol etmeyi unutmamak gerekir.
 

Aracınızdan Sesler Mi Duyuyorsunuz?

Aracınızda Vuruntu Sesi Ve Uğultu Sesi Duyarsanız Ne Yapmanız Gerekir?

Aracınızda Vuruntu Sesi Ve Uğultu Sesi Duyarsanız Ne Yapmanız Gerekir?

Uğultu sesi çok önemli bir belirti ve sorun olarak görülebilir. Özellikle günümüz standartlarında insanların bu tarz sorunlarla çok karşılaştığı ve buna uygun tedbirler oluşturmaya çalıştığı bilinmektedir. Uğultu sesinin ortaya çıkmasında genellikle aks bilyesinin en önemli rolü oynadığı bilinir. Bu tip sorunları gidermek için çoğu zaman parça değişimi gereklidir. Gevşemiş parçaların sıkılması veya mekanik sistemlerin gözden geçirilmesi, uğultu kaynaklı seslerin ortadan kalkması için önemli bir fırsat yaratır.
 
Vuruntu sesi araçların genel olarak önemli sorunlarının işaretidir. Bu sesi duyar duymaz noktasal olarak tespit etmek ve buna göre çözüm bulmak gerekir. Periyodik bakım yapan araçlarda bu sesler genellikle ustalar tarafından tespit edilir ve giderilir. Mekanik aksamın gevşemiş olması veya kırık bozuk parçaların ortaya çıkması, bu tarz seslerin insanlar tarafından duyulmasına neden olur. Bu sesi duyduğunuz zaman aracınızda bir sorun olduğunu kabul etmeniz gerekir.
 
Kaliteli ve güvenilir araçlar trafikte insanların en çok güvendiği unsurların önünde gelir. Sağlıklı araçların düzenli çalışmasını motor sesinden veya diğer seslerden takip edebilirsiniz. Farklı sesler çıkmaya başladığında ise hemen müdahale gerekebilir. Sesin kaynağını ve sorunun kaynağını bulduğunuzda bu sorunu çözmek daha kolay olacaktır.
 

Aracınızda Vuruntu Sesi Ve Uğultu Sesi Duyarsanız Ne Yapmanız Gerekir?