Araç Güvenlik Sistemleri
Araç Güvenlik Sistemleri

Araç Güvenlik Sistemleri

Dünya çapında güvenlik sorunları arttıkça, beraberinde gelen güvenlik önlemleri artış göstermektedir. Bu güvenlik önlemlerinden biri olan araç güvenliği ve kontrolü listede ilk sıralarda yerini almaktadır.

Araç altı kontrol sistemleri; araçların alt kısmını görüntüleyen kamera sistemidir. Zemini yerleştirilen kamera, araç hareket halindeyken bile görüntülemeye devam eder. Bu görüntüler, monitör üzerinde birleştirilip aracın tam görüntüsü belirlenmektedir. Görüntüler, kontrol noktasında uzak olan bir merkezde, yetkili kişiler tarafından kontrol edilerek herhangi bir tehdit oluşturup oluşturmadığı tespit edilir.
  • Monitör başında bekleyen kişilerin, kontrol noktasından uzak bir mesafede bulunması önemlidir. Bir alarm devreye girdiğinde araç, etrafına ve kendisine zarar verecek girişimlerde bulunabilir. Böyle durumlarda aracın yakınlarında bir canlının bulunması tehlike oluşmaması açısından gereklidir. Bu sebeple sistemi takip eden güvenlik görevlileri, kontrol odasından uzak bir yere kurulmuş monitör odasından gerekli kontrolleri yürütür. Olası bir tehlike anında güvenlik kapılarının kapatılması ve gerekli uyarılarının yapılması sağlanmaktadır. 

Araç Güvenlik Sistemleri

Gelişen teknolojiden otomobil sektörünün etkilenmemesi mümkün değildi. Günümüzde sıkça adı geçen güvenlik sistemleri, araç bakım servislerinin de bu gelişmelerden etkilendiğini göstermektedir. Genelde araç içerisinde verilen bu güvenlik sistemleri kısaltmalar olarak zihnimize kazınsa da sistemlerin neyi ifade ettiğini ve ne işe yaradığını bilmekte fayda var.

Araç güvenlik sistemleri;

1. ABS( kilitleme karşıtı frenleme sistemi)
2. TCS (patinaj engelleme sistemi)
3. ESP( elektronik denge programı)
4. EBD( elektronik fren kuvveti dağıtım sistemi)
5. Yorgunluk tespit sistemi
6. Park sensörü
7. Şehir içi fren desteği
8. Şerit takip sistemi

Güvenlik sistemleri; araçların daha güvenli sürüş sağlaması adına araçlara koyulan güvenlik sistemleridir. Bu güvenlik sistemleri pek çok araçta vardır. Ancak yeni teknoloji ile üretilen araçlarda bu sistemlerin daha fazla çeşitlendiği bilinmektedir.

Araçta güvenlik sistemlerinden herhangi birinin arızalanması güvenli bir sürüşünün önüne geçerek diğer yolcularında can güvenliğini olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu anlamda aracın güvenlik sistemlerinde meydana gelen sorunlarda mutlaka servis üzerinden bakım hizmeti alınmalıdır. Düzenli periyotlarda araca yapılan kontroller bu anlamda pek çok hasarın kısa bir süre içinde önüne geçerek sorunu çözmeye yardımcı olmaktadır. Aıutorite Bosch Car Service olarak  Araç Güvenlik Sistemleri, Maslak Oto Güvenlik Sistemleri ile araçlarınıza güvenlik sistemleri her marka ve model araca uygulanmaktadır.
 

İlgili Konular

Triger Kayışı Kaç Binde Değişir

Triger Kayışı Kaç Binde Değişir

Triger kayışının kullanımına bağlı olarak yırtılma, çizilme, yıpranma, çizilme, deformasyon ve fiziki değişimlerine bağlı olarak düzenli olarak değiştirme işleminin yapılması gerekir. Kayışın değişim süresi ile ilgili her marka kendine göre bir süre belirlemiş olup belirlenen süre içinde kayışın değiştirilmesi gerekir. Ortalama bir kayışın değişim süresi, çok sayıda markaya göre 60.000 km olup 4 yılda bir değişmesi önerilir. Aracınızda bulunan triger kayışı 4 yıllık süreyi doldurduysa belirlenen km´ye gelinmemiş olsa bile değiştirilmesi gerekir. Malzemenin yapısına bağlı ol...

Rehbere git

Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi

Araç kliması, piyasada bulunan yeni araçlar ve eski araçların büyük çoğunluğunda bulunan bir özelliktir. Ancak, çoğu zaman araç bakımları yapılsa da, klimalar bu bakımda çoğu zaman bu bilinmezlikten kaynaklı geri planda kalırlar. Ne kadar önemli olduğu ve bakımının düzenli yapılması gerektiği çok bilinmeyen bir gerçektir. Hatta çoğu araç kullanıcısı klimanın nasıl çalıştığı konusunda dahi bir fikir sahibi değildir.

Rehbere git
Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi
Genel Muayene ve Egzoz Emisyon Testi Ne Zaman Yapılır

Genel Muayene ve Egzoz Emisyon Testi Ne Zaman Yapılır

Ulaşımın hızlı ve güvenli olması motorlu araçların kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Araçların en iyi performans ile çalışması hem zaman tasarrufu hem de konforlu bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Araçların düzenli bakımlarının yapılması ile olası güvenlik ve mekanik sorunlarının önlenmesi mümkün olmaktadır. Hem yüksek performans ile çalışan hem de güvenli ve konforlu kullanım sunan araçlara sahip olabilmek için araç bakımı son derece önemlidir. Can güvenliği için önemli olan zorunlu bakımlar ise yasa ve yönetmelikler ile belirlenmiş durumdadır.

Rehbere git

Bujiler Ne Kadar sürede değişmelidir

Buji, aracınızın ateşleme sistemini oluşturan en önemli parçalarındandır. Bujiler, çekiş performansı ve yakıt tüketimi ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle bujilerin düzenli olarak kontrolünün yapılması gerekir. Bujiler, ateşleme bobininden aldığı güç ile yanma odalarında patlama meydana getirir. Bu özelliği sebebi ile iridyum, platin ve normal olmak üzere bujiler üçe ayrılır. Bujilerin ömrü, genellikle sürücülerin kullanım şekline ve kullanılan markaya göre değişiklik gösterir. Ortalama bir bujinin kullanım ömrü ise, 15 bin km´dir. Bunun yanında bujilerin ömrünü kısaltan baz...

Rehbere git
Bujiler Ne Kadar sürede değişmelidir