Araç Güvenlik Sistemleri
Araç Güvenlik Sistemleri

Araç Güvenlik Sistemleri

Dünya çapında güvenlik sorunları arttıkça, beraberinde gelen güvenlik önlemleri artış göstermektedir. Bu güvenlik önlemlerinden biri olan araç güvenliği ve kontrolü listede ilk sıralarda yerini almaktadır.

Araç altı kontrol sistemleri; araçların alt kısmını görüntüleyen kamera sistemidir. Zemini yerleştirilen kamera, araç hareket halindeyken bile görüntülemeye devam eder. Bu görüntüler, monitör üzerinde birleştirilip aracın tam görüntüsü belirlenmektedir. Görüntüler, kontrol noktasında uzak olan bir merkezde, yetkili kişiler tarafından kontrol edilerek herhangi bir tehdit oluşturup oluşturmadığı tespit edilir.
  • Monitör başında bekleyen kişilerin, kontrol noktasından uzak bir mesafede bulunması önemlidir. Bir alarm devreye girdiğinde araç, etrafına ve kendisine zarar verecek girişimlerde bulunabilir. Böyle durumlarda aracın yakınlarında bir canlının bulunması tehlike oluşmaması açısından gereklidir. Bu sebeple sistemi takip eden güvenlik görevlileri, kontrol odasından uzak bir yere kurulmuş monitör odasından gerekli kontrolleri yürütür. Olası bir tehlike anında güvenlik kapılarının kapatılması ve gerekli uyarılarının yapılması sağlanmaktadır. 

Araç Güvenlik Sistemleri

Gelişen teknolojiden otomobil sektörünün etkilenmemesi mümkün değildi. Günümüzde sıkça adı geçen güvenlik sistemleri, araç bakım servislerinin de bu gelişmelerden etkilendiğini göstermektedir. Genelde araç içerisinde verilen bu güvenlik sistemleri kısaltmalar olarak zihnimize kazınsa da sistemlerin neyi ifade ettiğini ve ne işe yaradığını bilmekte fayda var.

Araç güvenlik sistemleri;

1. ABS( kilitleme karşıtı frenleme sistemi)
2. TCS (patinaj engelleme sistemi)
3. ESP( elektronik denge programı)
4. EBD( elektronik fren kuvveti dağıtım sistemi)
5. Yorgunluk tespit sistemi
6. Park sensörü
7. Şehir içi fren desteği
8. Şerit takip sistemi

Güvenlik sistemleri; araçların daha güvenli sürüş sağlaması adına araçlara koyulan güvenlik sistemleridir. Bu güvenlik sistemleri pek çok araçta vardır. Ancak yeni teknoloji ile üretilen araçlarda bu sistemlerin daha fazla çeşitlendiği bilinmektedir.

Araçta güvenlik sistemlerinden herhangi birinin arızalanması güvenli bir sürüşünün önüne geçerek diğer yolcularında can güvenliğini olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu anlamda aracın güvenlik sistemlerinde meydana gelen sorunlarda mutlaka servis üzerinden bakım hizmeti alınmalıdır. Düzenli periyotlarda araca yapılan kontroller bu anlamda pek çok hasarın kısa bir süre içinde önüne geçerek sorunu çözmeye yardımcı olmaktadır. Aıutorite Bosch Car Service olarak  Araç Güvenlik Sistemleri, Maslak Oto Güvenlik Sistemleri ile araçlarınıza güvenlik sistemleri her marka ve model araca uygulanmaktadır.
 

İlgili Konular

Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları

Düzenli Filtre Değişiminin Faydaları

Araç filtrelerinin yılda bir ya da 15.000 km´de bir değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde araç motoru ciddi zarar görebilir. Araç içinde temiz hava almak ve sağlıklı bir yolculuk gerçekleştirebilmek için hava filtrelerinin Bosch Car Servise kabin filtreleri ile değiştirilmesi öneriliyor.

Rehbere git

Antifiriz Hangi Ayda Koyulmalıdır

Antifiriz, motorda donmayı ve kaynamayı önleyen bir maddedir. En önemli araç sıvıları arasında yer alan antifiriz, her ne kadar halk arasında "donma karşıtı" olarak bilinse de motorda donmayı önlediği kadar aşırı sıcağı da engeller. Antifiriz, yılda bir defa değiştirilir. Genellikle antifiriz, kış aylarının başladığı Kasım ve Aralık aylarında eklenir. Gelişmiş antifirizler daha uzun ömürlü olup bazılarının 3 yıl değiştirilmesine de gerek yoktur. Antifiriz, renksiz bir alkol çeşididir. Antifiriz, motorun ve motor bağlantılarının donmasını ve kaynamasını engeller.

Rehbere git
Antifiriz Hangi Ayda Koyulmalıdır
Araçlardaki Fren Çeşitleri ve Farkları Nelerdir

Araçlardaki Fren Çeşitleri ve Farkları Nelerdir

Fren sistemi, aracın en kilit aksamlarından biridir. Fren, aracın hızını düşürmek ve sonlandırmak için kullanılan bir mekanizmadır. Aracın yavaşlamasını sağlayan bu mekanizmanın çok zayıf olmaması gerekir. Fakat çok güçlü bir fren, sistemin kötü sonuçlarına maruz kalmanıza neden olur. Araç ani ve çok güçlü bir şekilde durursa yolcu güçlü bir şekilde bir yerlere çarpabilir. Bu nedenle çok zayıf ve güçlü fren aksamları olumsuzluklara neden olabilir. Bu nedenle dengenin tutturulması gerekir. Fren sistemleri, motorlu taşıtlarda bulunan karmaşık sistemlerdir. İlkel sistemle...

Rehbere git

Sürüş Güvenliği Sistemleri ve Bakım Onarım

Araçlardaki güvenlik sistemleri hakkında sürücüler yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Araçlarda kazaları önlemeye yönelik güvenlik sistemleri ve kaza anında sürücünün yaşamını korumaya yönelik güvenlik sistemleri kullanılır. Aracın güvenliğini sağlayan pek çok güvenlik sistemi vardır. Bu güvenlik sistemlerinin her birinin ise farklı özelliği vardır. Araçların güvenlik sistemlerinin düzenli olarak bakım ve onarımının yaptırılması hayati önem taşır. Aksi takdirde olası bir kaza anında daha büyük can ve mal kayıpları yaşanabilir.

Rehbere git
Sürüş Güvenliği Sistemleri ve Bakım Onarım