Araç Güvenlik Sistemleri
Araç Güvenlik Sistemleri

Araç Güvenlik Sistemleri

Dünya çapında güvenlik sorunları arttıkça, beraberinde gelen güvenlik önlemleri artış göstermektedir. Bu güvenlik önlemlerinden biri olan araç güvenliği ve kontrolü listede ilk sıralarda yerini almaktadır.

Araç altı kontrol sistemleri; araçların alt kısmını görüntüleyen kamera sistemidir. Zemini yerleştirilen kamera, araç hareket halindeyken bile görüntülemeye devam eder. Bu görüntüler, monitör üzerinde birleştirilip aracın tam görüntüsü belirlenmektedir. Görüntüler, kontrol noktasında uzak olan bir merkezde, yetkili kişiler tarafından kontrol edilerek herhangi bir tehdit oluşturup oluşturmadığı tespit edilir.
  • Monitör başında bekleyen kişilerin, kontrol noktasından uzak bir mesafede bulunması önemlidir. Bir alarm devreye girdiğinde araç, etrafına ve kendisine zarar verecek girişimlerde bulunabilir. Böyle durumlarda aracın yakınlarında bir canlının bulunması tehlike oluşmaması açısından gereklidir. Bu sebeple sistemi takip eden güvenlik görevlileri, kontrol odasından uzak bir yere kurulmuş monitör odasından gerekli kontrolleri yürütür. Olası bir tehlike anında güvenlik kapılarının kapatılması ve gerekli uyarılarının yapılması sağlanmaktadır. 

Araç Güvenlik Sistemleri

Gelişen teknolojiden otomobil sektörünün etkilenmemesi mümkün değildi. Günümüzde sıkça adı geçen güvenlik sistemleri, araç bakım servislerinin de bu gelişmelerden etkilendiğini göstermektedir. Genelde araç içerisinde verilen bu güvenlik sistemleri kısaltmalar olarak zihnimize kazınsa da sistemlerin neyi ifade ettiğini ve ne işe yaradığını bilmekte fayda var.

Araç güvenlik sistemleri;

1. ABS( kilitleme karşıtı frenleme sistemi)
2. TCS (patinaj engelleme sistemi)
3. ESP( elektronik denge programı)
4. EBD( elektronik fren kuvveti dağıtım sistemi)
5. Yorgunluk tespit sistemi
6. Park sensörü
7. Şehir içi fren desteği
8. Şerit takip sistemi

Güvenlik sistemleri; araçların daha güvenli sürüş sağlaması adına araçlara koyulan güvenlik sistemleridir. Bu güvenlik sistemleri pek çok araçta vardır. Ancak yeni teknoloji ile üretilen araçlarda bu sistemlerin daha fazla çeşitlendiği bilinmektedir.

Araçta güvenlik sistemlerinden herhangi birinin arızalanması güvenli bir sürüşünün önüne geçerek diğer yolcularında can güvenliğini olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu anlamda aracın güvenlik sistemlerinde meydana gelen sorunlarda mutlaka servis üzerinden bakım hizmeti alınmalıdır. Düzenli periyotlarda araca yapılan kontroller bu anlamda pek çok hasarın kısa bir süre içinde önüne geçerek sorunu çözmeye yardımcı olmaktadır. Aıutorite Bosch Car Service olarak  Araç Güvenlik Sistemleri, Maslak Oto Güvenlik Sistemleri ile araçlarınıza güvenlik sistemleri her marka ve model araca uygulanmaktadır.
 

İlgili Konular

Araçların Akü Bakımı Nasıl Yapılır

Araçların Akü Bakımı Nasıl Yapılır

Akülerin uzun ömürlü olması ve uzun bir süre işlevini yerine getirebilmesi için periyodik olarak bakımının yapılması gerekir. Akü bakımını yaptırmadığınız zaman aracınızın performansını düşürebileceği gibi yolda kalmanıza da sebebiyet verebilir. Dilerseniz serviste akü bakımını yaptırabileceğiniz gibi bazı küçük adımları takip ederek akü bakımınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Akünün zayıfladığını anlamak için periyodik olarak bakımını yaptırmanız gerekir. Yeni nesil bir otomobile sahipseniz akünün üzerinde bir gösterge göreceksiniz. Göstergenin yeşil renk olması aracınızda ...

Rehbere git

Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi

Araç kliması, piyasada bulunan yeni araçlar ve eski araçların büyük çoğunluğunda bulunan bir özelliktir. Ancak, çoğu zaman araç bakımları yapılsa da, klimalar bu bakımda çoğu zaman bu bilinmezlikten kaynaklı geri planda kalırlar. Ne kadar önemli olduğu ve bakımının düzenli yapılması gerektiği çok bilinmeyen bir gerçektir. Hatta çoğu araç kullanıcısı klimanın nasıl çalıştığı konusunda dahi bir fikir sahibi değildir.

Rehbere git
Klima Gazı Kontrolü ve Değişimi
Sürüş Güvenliği Sistemleri ve Bakım Onarım

Sürüş Güvenliği Sistemleri ve Bakım Onarım

Araçlardaki güvenlik sistemleri hakkında sürücüler yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Araçlarda kazaları önlemeye yönelik güvenlik sistemleri ve kaza anında sürücünün yaşamını korumaya yönelik güvenlik sistemleri kullanılır. Aracın güvenliğini sağlayan pek çok güvenlik sistemi vardır. Bu güvenlik sistemlerinin her birinin ise farklı özelliği vardır. Araçların güvenlik sistemlerinin düzenli olarak bakım ve onarımının yaptırılması hayati önem taşır. Aksi takdirde olası bir kaza anında daha büyük can ve mal kayıpları yaşanabilir.

Rehbere git

Araç İçi Dezenfeksiyon Yaptırmanın Faydaları

Dezenfeksiyon her alanda eksiksiz bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Hangi sektörde iş yaptığınızın bir önemi olmaksızın bu işlem neredeyse hayati bir önem taşıyor. Özellikle her gün kullanmakta olduğunuz araçlar için bu işlem ilaç niteliğindedir. Dezenfeksiyon yapılmayan bir araç sağlıksız bir ortam demektir. Bu da elbette ki araç içinde geçireceğiniz zaman diliminde hasta olma riskinizi katlayarak yükseltiyor. Bu sebeple aracınızın yeterince temiz olduğundan emin olmak zorundasınız. Sıradan temizleme işlemleri her zaman için yeterli bir uygulama değildir. Bu...

Rehbere git
Araç İçi Dezenfeksiyon Yaptırmanın Faydaları