Antifiriz Hangi Ayda Koyulmalıdır

Antifiriz Hangi Ayda Koyulmalıdır

Antifiriz, motorda donmayı ve kaynamayı önleyen bir maddedir. En önemli araç sıvıları arasında yer alan antifiriz, her ne kadar halk arasında "donma karşıtı" olarak bilinse de motorda donmayı önlediği kadar aşırı sıcağı da engeller. Antifiriz, yılda bir defa değiştirilir. Genellikle antifiriz, kış aylarının başladığı Kasım ve Aralık aylarında eklenir. Gelişmiş antifirizler daha uzun ömürlü olup bazılarının 3 yıl değiştirilmesine de gerek yoktur. Antifiriz, renksiz bir alkol çeşididir. Antifiriz, motorun ve motor bağlantılarının donmasını ve kaynamasını engeller. 

Antifiriz Hangi Renktir?

Antifiriz ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi antifirizin ne renk olduğuyla ilgilidir. Normalde antifirizler renksizdir. Fakat piyasada satılan antifirizler renkli olarak satılır. BUnun nedeni ise, herhangi bir sızıntı olması durumunda sudan ayırt edilebilmesini sağlamaktır. Kısacası antifirizler renksiz olmasına rağmen üreticiler kolay ayırt edilebilmesi için antifirizleri renkli olarak piyasaya sürer.

Antifirizin Faydaları

 • Motorun ömrünü uzatır ve hararet yapmasını önler.
 • Soğutmaya yardımcı olur.
 • Aşındırıcı maddelerin oluşumunu önler.
 • Soğuk mevsimlerde motorun soğuktan zarar görmesini önler. Motor soğutma suyunun donma noktasını düşürür.
 • Sirkülasyon pompasının verimliliğini önemli ölçüde arttırır.
 • Hava sıcaklığı 0 derecenin altına inse dahi araçlarda donmayı önleyen bir maddedir.
 • Genellikle otomobillerde kış aylarında kullanılan antifiriz, soğutma sistemini aşınma ve pastan korur. 

Antifiriz Hangi Ayda Koyulmalıdır

Antifiriz Nasıl Eklenir?

Antifiriz Nasıl Eklenir?

 • Antifiriz radyatör suyuna eklenen bir alkol türüdür. Radyatör suyuna antifiriz eklerken takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir;
 • Otomobilinizin doğuduğundan öncelikle emin olmalısınız.
 • Aracınızın kaputunu açarak içindeki ızgara şeklindeki radyatörü bulun.
 • Radyatör ve yedek su kapağını açarak radyatörün altında bulunan tahliye kapağını açarak içindeki tüm suyu çıkarın.
 • Suyu tamamen tahliye ettikten sonra radyatör kapağını sıkıca kapatın.
 • Antifirizi yavaş bir şekilde radyatörün içine dökün.
 • Antifirizin üzerine de saf su ekleyerek radyatör tam olarak dolduğu zaman aracınızı çalıştırın.
 • Aracınızın motoru çalışınca su seviyesinde bir miktar azalma olur. Su, normal seviyelere gelinceye kadar ekleme yaparak radyatör kapağını sıkıca kapatın.

Antifiriz Hangi Oranda Kullanılmalıdır?

Antifirizin performansını gerçekleştirebilmesi ve motora zarar vermemesi için belirli bir oranda su ile karıştırılarak kullanılması gerekir. Antifiriz su ile buluştuğu zaman kaynama noktası yükselirken donma noktası ise düşüyor. Bu sayede antifiriz etkili bir hal alıyor. Aracınızda kullandığınız antifirizin yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına uygun olup olmadığını Bosch Car servisten yardım alarak öğrenebilirsiniz. Doğru antifiriz kullanımı ve doğru oranda kullanılması oldukça önemlidir. 

Yaz Mevsiminde Antifiriz Kullanılmalı Mı?

Kış aylarında antifiriz kullanımı büyük önem taşır. Fakat pek çok sürücünün aklında yaz aylarında antifiriz kullanılmak gerekir mi? sorusu yer alıyor. Antifiriz, motordaki pas, kir, oksitlenme, kireçlenme gibi kimyasal bozuklukların oluşumunu önler. Aynı zamanda motorda soğutma sıvısının rahat bir şekilde dolaşmasını sağlar. Aynı zamanda yaz mevsiminde de motorun çok fazla ısınıp hararet yapmasını önler. Bu nedenle yaz aylarında da bir miktar antifiriz kullanılması önerilir. Fakat kış aylarında antifiriz kullanılmadığı taktirde aracınız ve motorunuz çok ciddi zararlar görebilir.

Antifiriz Nasıl Eklenir?

Antifiriz Ne Zaman Değişir?

Antifiriz Ne Zaman Değişir?

 Antifiriz, yılda bir defa değişir. Antifirizin raf ömrü ise 5 yıldır. Son zamanlarda gelişen bazı antifirizler, daha güçlü bir yapıda olduğu için 3 yıl süre ile değişmesi gerekmiyor. Antifiriz seçimi yaparken alacağınız antifirizin renginden çok tipine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü üretici firmalar, antifirizleri renklendirmek için ürüne çeşitli maddeler ekleyerek antifirizin özelliğini zayıflatabiliyor. Yurt dışında antifirizlerin üretiminde sıkı kurallar olsa da bu durum ülkemiz için geçerli olmadığından antifiriz fiyatlarını düşürmek için bazı üretici firmalar hileye başvurabiliyor. Maslak oto servis olarak sizlere profesyonel ekibimizle Maslak oto tamir bakım, Maslak kış bakımı, Maslak Periyordik Bakım gibi bir çok servis hizmetini sunmaktayız.

 Antifiriz Ne Zaman Değişir?